Cześć Ciało
Rolki z ekspertami o dojrzewaniu na Instagrama i TikToka
Filmy na social media
O tym jak przeliczyliśmy się, pozabijaliśmy, przeżyliśmy kryzysy, ale stworzyliśmy projekt, który wyszedł z hukiem na światło dzienne i nauczył nas tyle, co nic innego.
O kliencie
Cześć Ciało to pierwsza bezpieczna, wiarygodna i w pełni darmowa przestrzeń w mediach społecznościowych dla osób w okresie dojrzewania, edukująca ich o zmianach w ciele oraz psychice. Jak mówi Olga Kwiecińska – założycielka fundacji, każda młoda osoba w Polsce powinna mieć dostęp do rzetelnej, wartościowej wiedzy, zwłaszcza tej dotyczącej zdrowia.
Założenia projektu
W założeniu projekt był prosty: chcieliśmy dotrzeć do nastolatków w ich naturalnym środowisku i zrobić pożytek z TikToka, jednej z platform, z której korzystają najczęściej (ThinkStat NASK, 2023). 200 krótkich filmów, które pomogą młodym osobom przetrwać ten często trudny i nieco przerażający okres dojrzewania. Ważną kwestią było dostosowanie formy do wieku odbiorców.
Celowaliśmy przede wszystkim w osoby dojrzewające, a także w ich rodziców, stąd wybór intensywnej kolorystyki, grafik i TikToka jako platformy podstawowej.
Wyzwanie
czyli kreatywność a prostota
200 filmów to dużo, tym bardziej, jeśli finalnie wychodzi ich ponad 340. Przy takiej skali pojawia się problem: jak zoptymalizować produkcję, zredukować jej koszty i jednocześnie mieć miejsce na nieraz szalone pomysły klienta?
W pierwszym etapie poświęciliśmy dużo czasu na zdjęcia próbne i przygotowanie produkcji, formy wizualnej filmów, rysunków oraz procesu, a także opracowanie automatyzacji do montażu, tak aby podczas docelowej realizacji mieć więcej przestrzeni na zmiany merytoryczne czy aktualizację formy odcinków.
![]()
Od początku wiedzieliśmy, że Cześć Ciało ma być czymś dużym, a Franek z filmbay zrozumiał to doskonale.
Zespół filmbay w pełni spełnił nasze oczekiwania dotyczące żywych kolorów, które doskonale odzwierciedlają energię i charakter naszej Fundacji. Są naszym fundamentem i montażyści za każdym razem starali się zrobić wszystko, żeby wydobyć z tła jak najwięcej życia.
Podstawą współpracy był dialog – odbijanie pomysłów i szukanie najlepszych rozwiązań. Ich elastyczność i szybkość reakcji na nasze propozycje oraz wątpliwości sprawiły, że zawsze czuliśmy się zaopiekowani i pewni, że wszystko jest dobrze pod kontrolą.
Efekty końcowe naprawdę przekroczyły nasze oczekiwania, a my cieszymy się, że mogliśmy wspólnie stworzyć coś wartościowego dla młodzieży. Z pewnością chcielibyśmy kontynuować tę współpracę w przyszłości!Michalina Popko, Dyrektorka Zarządzająca @ Cześć Ciało
Zespół
Wychodzimy z założenia, że przy tak złożonym projekcie ważny jest mały, lecz sprawdzony zespół ludzi, który pracuje przy nim od początku do końca. Ze względu na charakter projektu potrzebna była duża elastyczność terminowa jeżeli chodzi o nagrania i szybki czas montażu.
Postawiliśmy zatem na 3 operatorów: Marysię, Bartka i Franka oraz 3 montażystów: ponownie Marysię, Patryka i Kasię. Jula przy ścisłej współpracy z Michaliną z Cześć Ciało przygotowywała wszystkie grafiki i elementy wizualne, a sam zająłem się prowadzeniem projektu ze strony produkcyjnej.
Taki zespół pozwolił na dopłynięcie sprawnie do brzegu z projektem przy jednocześnie dużej gotowości na zmiany w terminach realizacji.
Sprzęt
Miało być przede wszystkim ładnie, jasno, prosto (żeby zredukować ilość świateł koniecznych do rozstawienia na planie) i oczywiście kolorowo.
Padło na Lumix S5II, kamerę, która nie tylko daje świetną jakość obrazu, ale również pozwala uzyskać bardzo dobre kolory (co zmniejsza ilość pracy przy montażu) i pionowy format (bez konieczności obracania). Do tego pliki z Lumixa S5II nie zajmowały tak dużo miejsca, co przy 200 filmach jest ważnym kryterium.
Proces
Ktoś kiedyś powiedział, że gospodarka upadłaby gdyby usunięto Excela. Coś w tym jest. Personalnie bardzo lubię się z tym programem – szczególnie w jego googlowej, chmurowej wersji. Dlaczego w takim razie postawiliśmy na Google Sheets? Przecież istnieją rozwiązania stricte do zarządzania projektami takie jak monday.com czy Asana.
To prawda – i każde z tych narzędzi jest świetne na swój sposób, jednak w żadnym stworzenie planów pod 200 oddzielnych filmów nie jest na tyle wygodne. Google Sheets, mimo, że może nie wydawać się pierwszym wyborem, umożliwił dobre gromadzenie danych, łatwe ich uzupełnienie przez osoby współpracujące nad projektem oraz integrację ze środowiskiem do montażu filmów.
Ponadto pozwolił na łatwą wymianę informacji z klientem, uzupełnianie zmiennych dla filmów (jak np. kolory czy imiona i nazwiska osób występujących), planowanie kolejnych filmów oraz przydzielanie zadań i rozliczanie projektu.
Mamy to!
Finalnie, w 8 miesięcy dowieźliśmy nie 200, a 340 filmów z gwiazdami i specjalistami. Nie tylko pięknych, kolorowych i spójnych, ale przede wszystkim merytorycznych, które dostarczają potrzebnej wiedzy w atrakcyjny i angażujący sposób.
W chwili kiedy to piszę, profil Cześć Ciało obserwuje na Instagramie ponad 28 tys., a na TikToku 40 tys. osób, a wszystko to osiągnęliśmy działając wyłącznie organicznie. Jestem dumny, że mogłem być częścią tego projektu i trzymam kciuki za dalszy rozwój fundacji.
Jeżeli miałbym wskazać jedną rzecz, której dowiedziałem się o projektach, pracując nad Cześć Ciało, to fakt, że najważniejsze jest elastyczne podejście, zarówno w kwestii czasu potrzebnego na realizację, budżetu, jak i samego procesu produkcji oraz otwarta głowa.
Trzeba być gotowym na to, że czasem trzeba odbić w nieco inną stronę, a najlepsze efekty osiągamy nie wtedy, gdy kurczowo trzymamy się założeń, tylko wtedy, gdy wyciągamy wnioski i usprawniamy na bieżąco.
I właśnie to zapewniło nam sukces Cześć Ciało.
Team
Klient:
Fundacja Cześć Ciało
Olga Kwiecińska
Koordynacja po stronie klienta:
Michalina Popko
Koordynacja po stronie filmbay:
Franek Rachwał
Zarządzanie projektem:
Franek Rachwał w ścisłej współpracy z Michaliną Popko
Operatorzy:
Marysia Żarnecka
Franek Rachwał
Bartek Górski
Grafiki:
Julka Mirakowska
Key Visual:
Mamastudio
Montaż:
Marysia Żarnecka
Patryk Mazur
Kasia Llas
Wsparcie:
Maciej Daciewicz